Kullandığınız eşyalarınızın, evlerinizin ya da mobilyalarınızın yapı malzemeleri ne? Yoksa son derece uygun rakamlara sahip diye daha farklı malzemelerden yapılmış ürünler mi satın aldınız? O halde unutmamalısınız ki çok ucuz diye aldığınız mobilyalar ya da farklı ürünler ne yazık ki kısa süre sonra kullanılmaz hale gelecektir. Bunun nedeni yapay malzemelerden üretilmesi ve dayanıksız olmalarıdır. Tabii ahşap ürünleri tercih ederseniz çok uzun süre kullanma fırsatı bulabilirsiniz. Ahşabın yağmur ve kara karşı dayanıklılığı da vardır. Bu sayede herhangi bir problem yaşatmayacaktır. Sağlığa olan yararları ile dikkat çekmektedir. Eğer ki ahşabın yağmur ve kara karşı korunması hakkında bilgi almak istiyorsanız yazının devamına bakabilirsiniz.

Ahşabın Yağmura ve Kara Karşı Dayanıklılığı

Hepinizin bildiği gibi doğada bulunan kütüklerden elde edilen ahşap malzemeler son derece dayanıklıdır. Öyle ki hem estetik bir görünüme sahiptir hem de dayanıklılığı fazladır. Bunun yanında ısı yalıtımı mevcuttur. Doğal olarak söyleyebiliriz ki ahşabın kendiliğinden gelen bir yağmur ve kar koruması vardır. Öyle olmasaydı ahşap evler çok çabuk zarar görecekti. Ayrıca Karadeniz Bölgesi’nde sıkça kullanılan ahşap evler herhangi bir zarar görmemektedir. Bildiğiniz üzere ülkemizin en çok yağmur alan bölgesi Karadeniz Bölgesi’dir. Yani ahşabın koruması olmasaydı bu evler dayanıksız olacak ve kimse oturmayacaktı. Düşündüğünüz gibi ahşap malzemeler yağmur ya da karla temas ettiği zaman kabarmaz. Birçok kişi durumu böyle düşünebilir ancak bunun mümkün olmadığını söylemek gerekir.

Doğal Korumasıyla Ahşap

Son derece dayanıklı olduğunu söylediğimiz bu malzeme, aynı zamanda deprem karşısında da sağlam kalmaktadır. Öyle ki depremler sonrası yapılan araştırmalar sarsıntılara ve yıkımlara karşı en sağlam kalan evlerin ahşap evler olduğunu ortaya koymuştur. Diğer yandan belirtmek gerekirse ahşap yağmura ve kara karşı çok daha dayanıklıdır. Herhangi bir şekilde evlerden içeriye akıntı yaşatmaz. Betonarme binalarda bu durumu görebilirsiniz. Yağmur akıntısı sonrası rutubet gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz ancak ahşap evlerde bu durum kesinlikle olmayacaktır. Kısaca söyleyebiliriz ki içiniz rahat bir şekilde onu tercih edebilirsiniz.