Birçok kişinin aklına bu esrarengiz soru dolaşmakta. Sizlere Karadeniz Teknik Üniversite araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Cenk Demirkır’ın hazırlamış olduğu “Ahşap iskeletli yapıların deprem performansı” adlı çalışmasından bahsetmek istiyorum. 2010 yılında yayınlanmış çalışmada o güne kadar meydana gelen depremlerin bulunduğu bölgelerdeki ahşap ve betonarme yapıların depreme karşı tepkilerini araştırılmış ve bir sonuca varılmış. Danışmanlığını Prof. Dr. Gürsel Çolakoğlu’nun yaptığı çalışmada, Prof. Dr. Gürsel şu sözleri telaffuz ederek ahşap evlerin betonarme yapılara göre daha dayanıklı olduğunu bildirdi.

Özellikle ahşap ve ahşaptan üretilmiş levhaların yapı içerisindeki kullanım oranının yüzde 90’lara ulaştığı bina tasarımlarında, çok daha şiddetli depremlerde meydana gelen kayıplar çok daha az olmaktadır. Bunu sadece ABD’de olan depremlerdeki ahşap yapıların durumuna bakarak da görmek mümkündür.

Prof. Dr. Gürsel Çolakoğlu

Bildiğiniz üzere ahşap kültürü uzak geçmişten bugünlere kadar kültürünü korumaya devam etmektedir. Son 50-60 yıl öncesine kadar bir çok yapıların büyük bir oranı ahşap malzemeler ile yapılıp desteklenmekteydi. Fakat son yıllarda gitgide betonarme yapılara dönüş yapılmış durumda. Peki hangisi daha sağlıklı ve dayanıklı sorusu bizim için önemli bir soru olmalı. Ahşap ve sağlık adlı yazımızda sağlık kısmına ve bu yazımızda da dayanıklık konusunun bilimsel bir çalışma ile desteklemiş olduk.

Rize Ahşap Ev Yağmur ve Kar Koruması

Ya yağmuru var çamuru var nasıl dayansın o kadar uzun yıl der gibisiniz. Dedelerimizin büyük babalarımızın yapmış olduğu ahşap yapıların hala günümüze kadar gelmiş olması bu sorunun en güzel cevaplarından birisi değil mi sizce de? Tabi ki son yıllarda bu koruma teknolojisi de dahada gelişti ve ahşabın yağmura, kara ve çamura karşı korunması da gelişti.

Beton yaptırırım keyfime bakarım demeyin! Sağlık, güven ve huzur için ahşap ürünlerden vazgeçmeyin.