Ahşap mı? Betonarme mi?

Birçok kişinin aklına bu esrarengiz soru dolaşmakta. Sizlere Karadeniz Teknik Üniversite araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Cenk Demirkır’ın hazırlamış olduğu “Ahşap iskeletli yapıların deprem performansı” adlı çalışmasından bahsetmek istiyorum. 2010 yılında yayınlanmış çalışmada o güne kadar meydana gelen depremlerin bulunduğu bölgelerdeki ahşap ve betonarme yapıların depreme karşı tepkilerini araştırılmış ve bir sonuca varılmış. Danışmanlığını Prof. Dr. Gürsel Çolakoğlu’nun yaptığı çalışmada, Prof. Dr. Gürsel şu sözleri telaffuz ederek ahşap evlerin betonarme yapılara göre daha dayanıklı olduğunu bildirdi.

DAHA FAZLASINI OKU…

Ahşabın yağmur ve kara karşı korunması

Kullandığınız eşyalarınızın, evlerinizin ya da mobilyalarınızın yapı malzemeleri ne? Yoksa son derece uygun rakamlara sahip diye daha farklı malzemelerden yapılmış ürünler mi satın aldınız? O halde unutmamalısınız ki çok ucuz diye aldığınız mobilyalar ya da farklı ürünler ne yazık ki kısa süre sonra kullanılmaz hale gelecektir. Bunun nedeni yapay malzemelerden üretilmesi ve dayanıksız olmalarıdır. Tabii ahşap ürünleri tercih ederseniz çok uzun süre kullanma fırsatı bulabilirsiniz. Ahşabın yağmur ve kara karşı dayanıklılığı da vardır. Bu sayede herhangi bir problem yaşatmayacaktır. Sağlığa olan yararları ile dikkat çekmektedir. Eğer ki ahşabın yağmur ve kara karşı korunması hakkında bilgi almak istiyorsanız yazının devamına bakabilirsiniz.

DAHA FAZLASINI OKU…

Ahşap nedir? Ahşap hakkında bilinmeyenler

Hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız ahşap nedir? Evlerimizden iş yerlerimize, okullardan kafelere kadar daha pek çok alanlarda kullanılmaktadır. Masa, mobilya ve benzeri eşyalarımızda ahşap sık sık karşımıza çıkmaktadır. Hatta öyle ki ahşap evlerimiz bile mevcut. Genellikle kırsal alanlarda daha çok karşımıza çıkıyor. Hayatımızın her alanında bulunan ahşap teknik özellikleri ile bilinmeyen bir malzemedir. O nedenle ahşap hakkında bilinmeyenler için hazırladığımız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

DAHA FAZLASINI OKU…

Ahşap ürünlerin ömrü

Masa, ev, müzik aleti, mobilya gibi farklı kullanım malzemeleri olarak karşımıza çıkabilen ahşap son derece estetik bir görünüme sahiptir. Ondan üretilen malzemelerin görüntüsü son derece albenili olmaktadır. Özellikle ahşap evlerin insanları cezbettiği gerçektir. Diğer yandan söylemek gerekirse sağlığımız için de dost bir tutum sergilemektedir çünkü o doğal bir maddedir. Herhangi bir eşya yapımında kullanıldığı zaman kimyasal ürünler kullanılmaz. Yani doğal ile yapay bir arada bulunmaz. Bunun yanı sıra organik olması sağlık sorunlarının önüne geçmesini sağlamaktadır. Yani bütün bu etkilerinden dolayı ahşap evler satın alabilir, masa ve mobilyalarınızı ahşap olanlar ile değiştirebilirsiniz. Peki ama ahşap ürünlerin ömrü ne kadar oluyor? Eğer bu konuda bilgi almak istiyorsanız yazının devamı size yardımcı olacaktır.

DAHA FAZLASINI OKU…

Ahşap ve sağlık

Sağlığınıza özen gösteriyorsunuz, öyle değil mi? O zaman siz de bundan sonra yaşam alanlarınıza dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir hayat sürebilmek adına bilinmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Öncelikli olarak buna evlerinizden başlayabilirsiniz. Yaşadığınız betonarme binalar sizi hasta edebilir. Pek çok farklı sağlık sorununa neden olabilir. Bunların başında romatizma ve astım gelecektir çünkü beton binalar rutubet gibi daha farklı problemler yaşar. Bu da insan sağlığına doğrudan etki eder. Tabii ahşap böyle değildir. Onun insan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi aksine pek çok yararı da bulunmaktadır. O nedenle ahşap ve sağlık birbiri ile bağlantılı bir şekilde düşünülebilir. Siz de onun ne gibi faydaları olduğunu merak ediyorsanız kesinlikle yazının devamına bakabilirsiniz.

DAHA FAZLASINI OKU…

Neden Ahşap?

Yaşadığınız evlerin yapı malzemesi ne? Yoksa siz de mi betonarme evlerde yaşıyorsunuz? O halde unutmamalısınız ki depreme karşı dayanıksız olabilir ve ölüm riski yüksek seviyelerdedir. Ayrıca insan sağlığına olumsuz etkileri vardır. Rutubet ve benzeri sorunlar her sabah ağrılar ile uyanmanıza, romatizma ağrıları çekmenize, solunum yolu rahatsızlıkları yaşamanıza sebebiyet verebilir. O nedenle daha farklı yapı malzemelerinden üretilen evlerde yaşayabilirsiniz. Bu noktada karşımıza ahşap çıkıyor. Sağlığa olan olumlu faydaları ve sahip olduğu özellikler onu tercih edilebilir kılıyor. Peki ama neden ahşap? Eğer ki siz de bu konuda bilgi almak istiyorsanız kesinlikle bu yazının devam kısmına göz atabilirsiniz. Aradığınızı burada bulacaksınız.

DAHA FAZLASINI OKU…