Hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız ahşap nedir? Evlerimizden iş yerlerimize, okullardan kafelere kadar daha pek çok alanlarda kullanılmaktadır. Masa, mobilya ve benzeri eşyalarımızda ahşap sık sık karşımıza çıkmaktadır. Hatta öyle ki ahşap evlerimiz bile mevcut. Genellikle kırsal alanlarda daha çok karşımıza çıkıyor. Hayatımızın her alanında bulunan ahşap teknik özellikleri ile bilinmeyen bir malzemedir. O nedenle ahşap hakkında bilinmeyenler için hazırladığımız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ahşap Hayatımızın Ayrılmaz Parçası

İnsan sağlığına pek çok farklı faydasının olduğu bilinen ahşap doğal bir maddedir. Organiktir ve bu nedenle sağlığa zararı yoktur. Ayrıca insana dost bir tutumu vardır. Ondan çok farklı eşyalar üretilebilmektedir. Hatta ahşap evler bile mevcuttur. Akustik özelliklere sahip olduğu bilinir. Estetik bir görünümü vardır. Bu nedenle ahşap malzemeler göze çok daha hoş gelmektedir. Doğada kaynağı çok kolay bir şekilde bulunabilir. Ayrıca üretiminde ticari amaçla yetiştirilen ağaçlar kullanılmaktadır. Doğaya herhangi bir zarar verilmemektedir. Yenilenebilen bir yapısı vardır. Geri dönüşüm özelliğine sahip olması doğaya zarar vermediğini göstermektedir. Bütün bunlara ek olarak astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Böbrek problemlerini giderir. Romatizma ve benzeri gibi sorunlar artık ahşap ile yok olacaktır. Isı yalıtımında kullanılan ve bunda son derece başarılı olan ahşap, bilmediğiniz daha yüzlerce özelliğe sahiptir.

Ahşap Özellikleriyle Şaşırtıyor

Sahip olduğu özellikleriyle ahşabın şaşırttığını söylemeliyiz. Isı yalıtımında kullanılabilen bir malzemedir. Bu sayede özellikle evlerde içerideki sıcaklık korunur. Yaz aylarında da büyük görev üstlenmektedir. Şok etkisine dayanıklıdır. Özellikle ahşap evler depreme dayanıklı olmasıyla bilinir. Yapılan araştırmalara göre depremlerde en sağlam kalan ve içerisinde ölüm riski en az olan kişilerin evleri ahşaptır. Ahşap evler depreme dayanıklı olmasıyla bilinir. Bunun haricinde sesi çok doğru bir şekilde iletir. O nedenle akustik özelliğinden faydalanılır. Tekrar kullanılabilme özelliğine sahip olduğu için geri dönüşümden karşımıza yeni bir malzeme olarak çıkabilir. Son derece hafif bir malzeme olması eşyalarımızın yapı malzemesi olarak karşımıza çıkmasını sağlamıştır. Kısacası hayatımızın her alanındadır.